W trakcie całego roku nasi związkowcy mają możliwość skorzystania z wycieczek lub rajdów, w których organizację zaangażowani są czy to przewodniczący Komisji Oddziałowych czy koordynatorzy wycieczek będący członkami Solidarności. Do cyklicznych corocznych wyjazdów należy zaliczyć rajdy, w tym Rajd Hutnika, Rajd Walcownika czy Koksownika. Organizacją wycieczek górskich zajmuje się koordynator wycieczek Ryszard Wawiórko, posiadający uprawnienia przewodnika (tel. 793 539 904, e-mail: [email protected]). On też opracowuje programy innych wycieczek krajowych i zagranicznych organizowanych przynajmniej raz w roku. W kategorii „turystyka” mieszczą się też wycieczki ze zwiedzaniem ciekawych miejsc i obiektów, jak np. wyprawy do kopalni soli w Wieliczce i Bochni oraz wyjazdy na imprezy sportowe typu konkursy skoków narciarskich czy Bieg Piastów.

Orientacyjny plan wycieczek turystycznych na rok 2020

* 28 lutego – 01 marca br. realizowany będzie wyjazd na Dolny Śląsk (Sudety Zachodnie, Karkonosze i Góry Izerskie) z noclegiem w Szklarskiej Porębie i ewentualnym udziałem w 44. Biegu Piastów. (Wszystkie miejsca wykupione)

* od 1 maja (piątek) do 4 maja (poniedziałek) 4 dni / 3 noclegi, również z trasą na Dolnym Śląsku. To propozycja dla tych, którym nigdy dosyć wędrówek po tej części Polski, bogatej w historyczne zabytki i zróżnicowanej pod względem krajobrazowym.

* od piątku 12 czerwca do soboty 20 czerwca (9 dni) – wyjazd na BIAŁORUŚ (inaczej: Belarus, Weissrussland). W programie zwiedzanie zabytków i ciekawych miejsc związanych z historią tych ziem (Wielkie Księstwo Litewskie, Rzeczpospolita Obojga Narodów, Kresy Rzeczpospolitej, tzw. Ziemie Zabrane).

* od piątku 18 września do niedzieli 27 września (10 dni) CZARNOGÓRA (inaczej: Crna Gora, Montenegro) – kraj dużo mniejszy od naszego, zbliżony terytorialnie do województwa małopolskiego. Będzie to wyprawa przygotowana wyłącznie dla wędrowców. Na trasie: 

 – podgrupy górskie Gór Dynarskich (to jeden z najrozleglejszych łańcuchów górskich w Europie),  – zdobywanie Korony Europy (może nawet razy 2),  – wąwóz rzeki TARA (najgłębszy w Europie i jeden z najgłębszych na świecie),   – Park Narodowy Durmitor,  – Park Narodowy Prokletije.

* od soboty 03 października do wtorku 06 października ( 4 dni / 3 noclegi ) wyprawa w Bieszczady i Beskid Niski z noclegiem w Rzepedzi (OTW „Pod Suliłą”). Jedzie tylko jeden autokar!

* Niesprecyzowane są jeszcze plany odnośnie wyprawy do Austrii m.in. w Alpy Wschodnie – Północne Alpy Wapienne – Alpy Bawarskie. Trasa wycieczki wiodłaby przez Dolną Austrię i naddunajską Dolinę Wachau (UNESCO), Kraj Salzburski (wodospady KRIMML i panoramiczna droga GROSSGLOCKNER HOHENALPENSTRASSE). W programie planowany jest wjazd od strony Austrii na najwyższy szczyt Niemiec – Zugspitze (na granicy z Republiką Austrii) i inne super atrakcje… Wyprawa (8 dni) przeznaczona jest dla „łazików” i dla miłośników pięknych krajobrazów.

Osoby uprawnione do korzystania z ZFŚS mogą starać się o dofinansowanie do kosztów wycieczki zależnie od dochodu na osobę w rodzinie (przysługuje limit 16 dni z dofinansowaniem). Szczegółowe informacje o bieżących wycieczkach są zamieszczane w NBS.